Klíče, mobil, peněženka, … rouška. Pokaždé, když „můžeme“ ven, už jsme si pomalu ale jistě zvykli na novou součást všedních i svátečních dní, které v mnoha domácnostech začínají splývat. To, co se děje kolem nás, už začíná být „normální“ a učíme se zacházet s využíváním času mnohdy jinak než kdy dřív. Jak dlouho to bude trvat? Na co se připravit, ať to dál přežijeme jak doma, tak v podnikání?
Otázky, na které se otevírají diskuze snad ve všech koutech internetu, kde česká ústenka hrdě překračuje české hranice. Dnes mi Facebook hned po ránu předložil komentář, který v angličtině zněl asi jako „někdo z Československa mi poslal video, jak tam mají všichni masky povinně a v boji s virem jim to evidentně pomáhá“. Neváhala jsem připojit svůj názor z místa činu (se sebezapřením jsem vynechala historicko-politickou lekci) a slečně, co se obávala, jak něco takového v USA sehnat, jsem doporučila hlavně použít materiál ze 100 % bavlny, ať se dá při praní vyvařit. Nicméně jsem přidala i to, co si myslím, že hraje hlavní roli v budování imunity českého národa, a to je právě spolupráce a vzájemná pomoc (nejen) českých žen, které zasedly k šicím strojům. Však i v podnikatelských a osobních vyjádřeních po období fňukání nad tím, co by vláda měla nebo neměla, mezi dávkami pokračujícího českého humoru, začínají převažovat nabízené pomoci a příležitosti, přičemž v soukromých i veřejnějších zprávách sdílíme všechny možné konspirační teorie a podivujeme se nad tím, proč média chrlí to, co chrlí. Začínáme se probouzet ze zaběhlých rutin a za to vám všem moc děkuju. Tedy, zdravý rozum a bod číslo 1. NEPLAŠIT z mého předchozího článku vidím, že vítězí, a tak se můžeme víc věnovat další fázi, co dělat teď, ať přežijem i v podnikání:
Komunikovat, pomáhat si, vytvářet přátelství,
budovat si síť vlastních kontaktů (tzv. „networking“) a spolupracovat.
Téma lidskosti nemělo nikdy větší šanci na úspěch než TEĎ.
Každý je v něčem jedinečný nebo šikovný…známe slova písně „Ten umí to a ten zas tohle…“ Mezi mými přáteli z celého světa se říká, že máme snad nejvyšší koncetraci geniálních lidí, aneb zlaté české ručičky jsou prostě výborné. Zkušenosti zároveň ukazují, jak moc generálů se u nás mnohdy hlásí o pozornost s chytrými řečmi o tom, jak „(v)oni to dělaj špatně, my (j)sme lepší.“ Není pochyb o tom, že pro danou cílovou skupinu dokážeme dodat něco jinak, třeba i líp, než někdo jiný pro jeho cílovou skupinu. A největší překážkou nám ve skutečnosti jsou utkvělé představy o tom, co by se mělo nebo co se dá nebo nedá. Těch pár set osobních map nebo scénářů života, ať už mé konzultace hledání vlastní jedinečnosti a smyslu života nebo poslání nazveme jakkoli, vypovídá o tom, že opravdu každý umí něco velmi dobře, jen jsme bohužel zároveň mistři světa v sebeznehodnocování a podceňování se. Až když sleduji aktuální jednání těch, kteří mě v podnikatelském životě opravdu inspirovali, dochází mi, že každý z nás je na tom podobně, každý z nás překonává kromě těch venkovních i různé vlastní překážky a je na každém z nás, jak se s nimi vypořádáme uvnitř a jak to vše prezentujeme navenek. Mnozí se v dnešní době shodují: všichni se ocitáme na stejné startovací čáře. Co platilo v minulosti, už není aktuální. Zkušenosti jsou sice pěkné, ale nemusejí mít v současné době vůbec žádný význam. To zvýhodňuje začínající podnikatele a klade výzvu stávajícím, aby prokázali, jak moc podnikavého ducha vlastně mají.
V blízké době se ke starým časům nevrátíme a v následujících měsících se rozhodne o tom, kdo v podnikání přežije, kdo vyroste díky lidskosti, vzájemné pomoci a NEPŘESTANE správně investovat dostupné zdroje do sebe, do kvality (co je nyní opravdu potřebné a žádoucí) produktů i služeb a jejich adekvátní prezentaci a prodeji. To vše spadá do tématu komunikace – nejen, co říkám nebo poslouchám, komu a v čem naslouchám, ale i co svým jednáním, nákupy nebo činy komunikuji okolí. Já například hodně a ráda čtu.
Na mém nočním stolku mají nyní čestné místo dvě knihy: Margareta Křížová: Z deníku investorky – Jak podnikat a nezbláznit se. Čtení opravdu zábavné, lidsky psané a poučné, v krátkých kapitolách a opravdu pro kohokoli, kdo o podnikání i jen uvažuje. Takže kdo z vás podnikavců zkušených i nezkušených ještě nečetl, vřele doporučuji. Náš kojenec si asi docela oddychl, že už jsem knížku dočetla, protože jako akční kojící matka jsem využívala ke čtení každé chvilky a chudák nechápal, proč se při tom krmení tak hlasitě směju.
Druhá knížka s čestným místem na mém nočním stolku, jak je mým dobrým zvykem a splněným přáním z dětství (naučit se anglicky tak, abych si v klidu mohla číst knížky) je v pohodově čtivé angličtině: JT Foxx: Millionaire Underdog [přeložila bych jako: Ten, kdo téměř nemá šanci stát se milionářem] Pán, kterého jsem poznala osobně, když s americkým úsměvem vběhl před konzervativní irsko-mezinárodní publikum na té jediné hromadné networkingové akci v Dublinu dostupné bez nutnosti rozumět irské angličtině. A i mně skeptika ke všem těm „hurá“ akcím řečníků, kde se obvykle dozvím nebo uvědomím tak dvě tři novinky, dokázal bavit a inspirovat téměř celý den. Tahle knížka se „nedá“ číst souvisle. Tolik tipů, příkladů a ukázek změn našich běžných hledisek na podnikání v zápalu boje víceméně samotného se sebou o světově 1. místo v koučování bohatství a byznysu, ale také řečnictví a sériového (ne vraždění ale) podnikání v dalších oborech na úrovni milionových (dolarových) příjmů v každém z nich. To je opravdu nakažlivá komunikace, ale naštěstí tím správným směrem. Díky němu jsem si uvědomila, že se nemusím snažit najít 1 věc, 1 profesi (kolik z nás slyšelo „proč si nenajdeš pořádnou práci“?) v dnešním světě se prostě bez více dobře zkombinovaných rolí neobejdeme. I každé tělo má několik systémů, aby fungovalo. Každá firma má několik zásadních funkcí, aby fungovala. A tak každá osobnost může mít víc oblastí působnosti, jen je vyladit a správně mezi nimi přeřazovat na ten správný rychlostní stupeň, což by bylo (a bude 😉 na celou knihu.
Ovšem začínat teď úplně novou kariéru nebo celé podnikání? To je myslím větší výzva než obvykle. Nicméně to, co může každý z nás pro další oblast působnosti začít dělat hned a třeba do toho chytře zapojit i děti doma, je například překonat vlastní negativní úvahy o celkem specifické oblasti podnikání, které se všeobecně říká MLM (multi-level marketing). Jednoduše řečeno se jedná o sdílení tipů na produkty a služby firem, které se rozhodly místo placení mega reklam platit lidi, kteří jejich značku a výrobky nebo služby šíří dál. A to zvláštní slovo multi-level jen označuje způsob vyplácení finančních odměn a několika-úrovňových bonusů, někde měsíčně, u zahraničních i týdně nebo dokonce okamžitě po úspěšném doporučení. A bavit se o něčem, co rádi v běžném životě používáme, potřebujeme nebo využíváme, to zvládá každý. A tak prakticky každý může v současné době nastoupit cestu k životnímu stylu, kterým chce žít, a to společně s úspěšnějšími.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!